Relformaide Dictionary:Roots/eriv

From Hacked by Del.icio.us!
Jump to: navigation, search
-eriv- (Derivational Suffixoid)ABCCategory:Roots Category:Affixes (Core Base rootCategory:Roots) (Free morpheme)
(Post-vowel: ńeriv-)
Meaning: put out, extinguish, quench, turn off, switch out; erase (with a pencil or computer equipment); delete (on a computer); wipe, wipe away, rub out, wash away, wash out, remove, take out, deprive; erasure, deletion, wiping, removal, purge, riddance, deprivation; privative case marker
(Gloss: erase, remove, take_out / PRIV) Category:Case markers
Etymology: Blend of English erase and Greek svíno (σβήνω).

Morpheme length: 4 (E I R V)eirv eirv Category:Isogram morphemesMorpheme count: 1
Letter pattern: VCVC • IPA: /ɛ.ɹɪv/ɛ, ɹɪvSyllables: 2 (e, riv)V, CVC

Default word class: Verb

Mutated forms (6a)
Before next...
a eriv b eriɓ ch eriƒ d eriɖ
e eriv f eriƒ g eriɠ h eriv
i eriv j eriʝ k eriӄ l eriv
m eriv n eriv o eriv p eriþ
r eriv s eriƒ t eriƒ u eriv
v eriv w eriv y eriv z eriƒ
Before inz erív
Lexeme
Noun (Inanimate)
Category ♂ Masculine ♀ Feminine ⚲ Neuter
Regular
Singular erive
Plural erives
Articulated
Definite Singular erivlé
Plural erivlés
Indefinite Singular erivlé
Plural erivlés
Size
Diminutive Singular erivète
Plural erivètes
Medial Singular eriveade
Plural eriveades
Augmentative Singular erivarde
Plural erivardes
Adverb
Forms Nominal Comparative Superlative
Positive erivu
Negative
Declension stems
Case
(Tuisèle)
Singular Plural
Grammatical
Nominative Subject of sentence in NOM-ACC languages
(NOM)
Absolutive Subject of intransitive verb/object of transitive verb in ERG-ABS languages
(ABS)
Accusative Object of sentence in NOM-ACC languages
(ACC)
Subject eriv- eriv-s
erivuez-
eriv(üet/üer)-
Topic eriveun-(s)
Ergative Subject of sentence in ERG-ABS languages; Done by... (in passive-voice statements)
(ERG)
erivieb- erivieb-s
erivuezieb-
Appositive Subject of sentence describing a clause that follows it
(APP)
eriverij-(s)
Dative Indirect object (To...)
(DAT)
erivad-(s)
Locative In... (a place)/At...
(LOC)
erivad- erivuezad-
Partitive Part of.../Some...
(PART)
erivúnet-(s)
Vocative O...!/You...!
(VOC)
Familiar eriƒt-(s)
Formal erivust-(s)
Relational
Genitive Of.../...'s; indicates inalienable ownership
(GEN)
erivoz- erivoz-s
erivüetoz-
Possessive Of.../...'s; indicates alienable ownership
(POSS)
erivorz- erivorz-s
erivüetorz-
Proprietive With.../Having...; Owning...
(PROP)
eriƒten-
eriƒzol-
erivueśten-
erivuezzol-
Ornative Provided/furnished/equipped with...
(ORN)
erivabuam- erivuezabuam-
Associative
Instrumental/Vialis With (the help of).../Through.../Via.../By (means of)...
(INSTR/VIA)
erivemek- erivuezemek-
Utilitative Using...
(UTL)
erivútil- erivuezútil-
Utilitive For (the purpose of)...
(UTIL)
erivaurd- erivuezaurd-
Benefactive For (the sake of).../Dedicated to...
(BEN)
erivómist- erivuezómist-
Comitative With... (in accompaniment)
(COM)
erivaseb- erivüetaseb-
Conjunctive With... (as part of a group)
(CNJ)
erivauvek- erivuezauvek-
Causal Because of.../Thanks to...
(CSL)
erivẽrgim- erivuezẽrgim-
Spatial
Originative From...
(OGN)
erivesil- erivüetésil-
Terminative Until... (time)/Ending up at... (spatial)
(TERM)
erivósot-
eriväffim-
erivüetósot-
erivuezäffim-
Allative Towards...
(ALL)
erivaup- erivuezaup-
Lative Going towards.../Approaching...
(LAT)
eriväuvv- erivuezäuvv-
Apudessive Near.../Next to.../Close to.../By...
(APUD)
eriþproxim- erivueśproxim-
Adessive On (the surface of)...
(ADE)
erivíak- erivuezíak-
Altessive Above...
(ALT)
erivault- erivuezault-
Superessive Atop.../On top of...
(SUPE)
erivauload- erivuezauload-
Perlative Through...
(PERL)
eriƒtranz- erivueśtranz-
Inessive In... (an object)
(INE)
erivint- erivuezint-
Illative Into...
(ILL)
erivintaup- erivuezintaup-
Exessive Outside...
(EXE)
eriƒtug- erivueśtúg-
Ablative Heading outside...
(ABL)
eriƒtúgaup- erivueśtúgaup-
Elative Going away from.../Leaving...
(ELA)
eriƒtüvv- erivueśtüvv-
Delative Off (the surface of)...
(DEL)
erivweg- erivuezweg-
Subessive Below...
(SUBE)
erivúlem- erivuezúlem-
Chronological
Immediate ...first of all
(IMD)
erivoantem- erivuezoantem-
Precursive Before.../Prior to...
(PCV)
eriþprev- erivueśprev-
Postcursive After...
(POS)
eriváprev- erivuezáprev-
Temporal During...
(TEMP)
erivwob- erivuezwob-
Limitative By (the time of)...
(LMT)
erivmaurad- erivueśmaurad-
Qualitative
Abessive Without...
(ABE)
erivond- erivuezond-
Privative Removing.../Taking away...
(PRIV)
eriveriv- erivuezeriv-
Exceptive Except (for).../But...
(EXC)
erivmoin- erivueśmoin-
Inclusive And.../Plus.../As well.../Including...
(INCL)
erivnend-
erivausin-
erivueśnend-
erivüetausin-
Distributive Per (each).../By the...
(DIST)
erivaiv- erivuezaiv-
Exclusive Exclusive to.../...-only
(EXCL)
eriƒseul- erivueśseul-
Quantitative
Propositive For.../In support of.../Pro-...
(PRO)
erivaubog- erivuezaubog-
Oppositional Against.../Anti-...
(OPP/ANTI)
erivopon- erivuezopon-
Aversive/Evitative Avoiding.../For fear of.../Lest...
(AVE/EVIT)
erivévit- erivuezévit-
Contrastive Instead of...
(CRS)
eriþpótal- erivueśpótal-
Transpositive On behalf of.../Serving...
(TSP)
erivuslen- erivüetúslen-
Concessive Despite.../In spite of...
(CNC)
erivmólen- erivueśmólen-
Considerative According to...
(CSD)
erivomil- erivuezomil-
Essive As a(n)...
(ESS)
erivnand- erivueśnand-
Translative Turning into.../Changing into...
(TRSL)
eriviz- erivüetiz-
Compositive Made of.../Made from...
(CPS)
erivesit- erivüetésit-
Semblative/Formal Like.../Resembling...
(SEMBL/FORM)
erivoid- erivuezoid-
Similative Acting like...
(SIMIL)
erivausik- erivüetausik-
Identical Equal to...
(IDT)
erivaibem- erivuezaibem-
Comparative/Equative ...than.../...as...
(CMPR/EQU)
eriӄkuam- erivueśkuam-
Referential About.../Concerning...
(REF)
eriþprin- erivueśprin-
Note: Not all case endings may apply to this root. As such, some or most forms shown above may be hypothetical.
Verb
Nominal forms
Infinitive
Active To do
Passive To be done
erivar erivaidar
Negative Active Negative Passive
nalerivar nalerivaidar
Perfect To have done
Passive Perfect To have been done
erivāvar erivaidavar
Progressive Doing
Passive Progressive Being done
erivantar erivaidantar
Progressive Perfect To have been doing
Perfect Progressive Having done
erivantavar erivāvantu
Continuative To be still doing
Passive Continuative To be still done
erivasantar erivaidasantar
Prospective About to do
Passive Prospective About to be done
erivaijar erivaidaijar
Potential Can do
Passive Potential Can be done
erivábilar erivaibilar
Frequentative Often doing
Dubitative Probably/maybe/might be doing
Proximal Almost doing
erivámelar eriveselar erivúpotar
Inchoative To start doing
Completive To do completely
Cessative To cease doing
erivaubilar erivaisómar erivaubelar
Volitive Wishing to do
Desiderative Wanting to do
Necessitative Needing to do
soulerivar voulerivar boulerivar
Imperative Do it!
Cohortative Let's do it!
Prohibitive Don't do it!
erivait! fererivait! nalerivait!
Gerundive Things to be done
Supine For the purpose of doing
fererivaide, fererivaidi erivaurdar
Resultative Resulting from things done
Verbal Noun Doing
erivaine erivé
Participles
Present Past
erivant erivaid
Conjugation
Polarity Tense Mood
Present ...does
Recent Past ...recently did
Simple Past ...did
Discontinuous Past ...once did
Future ...will do
Future in the Past would do
Conditional/
Subjunctive ...could/would/should do; ...ought to do; ...that something do it
Simple
Affirmative erivat nupererivat pererivat plererivat fererivat péfererivat erivaik
Negative nalerivat naŕnupererivat naŕpererivat naŕplererivat naŕfererivat naŕpéfererivat nalerivaik
Progressive
Affirmative erivant nupererivant pererivant plererivant fererivant péfererivant erivantaik
Negative nalerivant naŕnupererivant naŕpererivant naŕplererivant naŕfererivant naŕpéfererivant nalerivantaik
Continuative
Affirmative erivasant nupererivasant pererivasant plererivasant fererivasant péfererivasant erivasantaik
Negative nalerivasant naŕnupererivasant naŕpererivasant naŕplererivasant naŕfererivasant naŕpéfererivasant nalerivasantaik
Prospective
Affirmative erivaijat nupererivaijat pererivaijat plererivaijat fererivaijat péfererivaijat erivaijaik
Negative nalerivaijat naŕnupererivaijat naŕpererivaijat naŕplererivaijat naŕfererivaijat naŕpéfererivaijat nalerivaijaik
Perfect
Affirmative erivāvat nupererivāvat pererivāvat plererivāvat fererivāvat péfererivāvat erivāvaik
Negative nalerivāvat naŕnupererivāvat naŕpererivāvat naŕplererivāvat naŕfererivāvat naŕpéfererivāvat nalerivāvaik
Progressive Perfect
Affirmative erivantavat nupererivantavat pererivantavat plererivantavat fererivantavat péfererivantavat erivantavaik
Negative nalerivantavat naŕnupererivantavat naŕpererivantavat naŕplererivantavat naŕfererivantavat naŕpéfererivantavat nalerivantavaik
Passive Simple
Affirmative erivaidat nupererivaidat pererivaidat plererivaidat fererivaidat péfererivaidat erivaidaik
Negative nalerivaidat naŕnupererivaidat naŕpererivaidat naŕplererivaidat naŕfererivaidat naŕpéfererivaidat nalerivaidaik
Passive Progressive
Affirmative erivaidant nupererivaidant pererivaidant plererivaidant fererivaidant péfererivaidant erivaidantaik
Negative nalerivaidant naŕnupererivaidant naŕpererivaidant naŕplererivaidant naŕfererivaidant naŕpéfererivaidant nalerivaidantaik
Passive Prospective
Affirmative erivaidaijat nupererivaidaijat pererivaidaijat plererivaidaijat fererivaidaijat péfererivaidaijat erivaidaijaik
Negative nalerivaidaijat naŕnupererivaidaijat naŕpererivaidaijat naŕplererivaidaijat naŕfererivaidaijat naŕpéfererivaidaijat nalerivaidaijaik
Passive Perfect
Affirmative erivaidavat nupererivaidavat pererivaidavat plererivaidavat fererivaidavat péfererivaidavat erivaidavaik
Negative nalerivaidavat naŕnupererivaidavat naŕpererivaidavat naŕplererivaidavat naŕfererivaidavat naŕpéfererivaidavat nalerivaidavaik
Morpheme family
Usage notes

As a standalone adverb, corresponds to Tamil tallu (தள்ளு) (as found in section 4.4.1 of this 1999 paper by Harold F. Schiffman of the University of Pennsylvania). Examples below are based on Schiffman's work:

  • Mé pélezat esane vousère ńerivu. (I read that letter [and got the task out of the way].)
  • Té lezant livresrège ńerivu! (You're reading book after book [and tossing them aside]!)

See also ond (without/lacking; -less), ver (reversal), tug/tüvv (out), and weg (off a surface).

Added on: 2016-11-23, 10:52View semantic data
A

eriv