Relformaide Dictionary:Roots/aubim

From Hacked by Del.icio.us!
Jump to: navigation, search
-aubim- (Derivational Suffixoid)ABCategory:Roots Category:Affixes (Core Base rootCategory:Roots) (Free morpheme)
(Post-vowel: ńaubim-)
Meaning: small (in size), little (in size); miniature, modest
(Gloss: small, little)
Etymology: After Iteri lʌboli. (Found at PanLex's PanLinx.)

Morpheme length: 5 (A B I M U)abimu abimu Category:Isogram morphemesMorpheme count: 1
Letter pattern: VVCVC • IPA: /ɔ.bɪm/ɔ, bɪmSyllables: 2 (au, bim)VV, CVC

Default word class: Adjective

Mutated forms (1a)

Before inz: aubím • Before all other morphemes: aubim

Lexeme
Noun (Animate)
Category ♂ Masculine ♀ Feminine ⚲ Neuter
Pan-gender
Regular
Singular aubimo aubima aubime
Plural aubimos aubimas aubimes
Articulated
Definite Singular aubimlo aubimla aubimile
Plural aubimlos aubimlas aubimiles
Indefinite Singular aubimuno aubimuna aubimile
Plural aubimunos aubimunas aubimiles
Complex
Forms tuomaubim- tuamaubim- aubim-
Offspring
Older Singular aubimódro aubimódra aubimódré
Plural aubimódros aubimódras aubimódrés
Younger Singular aubimódredo aubimódreda aubimódrède
Plural aubimódredos aubimódredas aubimódrèdes
Age
Newborn Singular aubimebo aubimeba aubimèbe
Plural aubimebos aubimebas aubimèbes
Juvenile Singular aubimedo aubimeda aubimède
Plural aubimedos aubimedas aubimèdes
Adolescent Singular aubimeshoano aubimeshoana aubimeshoane
Plural aubimeshoanos aubimeshoanas aubimeshoanes
Adult Singular aubimeushelo aubimeushela aubimeushèle
Plural aubimeushelos aubimeushelas aubimeushèles
Geriatric Singular aubimeldo aubimelda aubimelde
Plural aubimeldos aubimeldas aubimeldes
Size
Diminutive Singular aubimeto
aubimaubimo
aubimeta
aubimaubima
aubimète
aubimaubime
Plural aubimetos
aubimaubimos
aubimetas
aubimaubimas
aubimètes
aubimaubimes
Medial Singular aubimeado
aubimaubamo
aubimeada
aubimaubama
aubimeade
aubimaubame
Plural aubimeados
aubimaubamos
aubimeadas
aubimaubamas
aubimeades
aubimaubames
Augmentative Singular aubimardo
aubimaubaumo
aubimarda
aubimaubauma
aubimarde
aubimaubaume
Plural aubimardos
aubimaubaumos
aubimardas
aubimaubaumas
aubimardes
aubimaubaumes
Adjective
Forms Nominal Comparative Superlative
Positive Singular aubimi aubimausmi aubimausomi
Plural aubimis aubimausmis aubimausomis
Negative Singular aubimi aubimeusmi aubimeusomi
Plural aubimis aubimeusmis aubimeusomis
Declension stems
Case
(Tuisèle)
Singular Plural
Grammatical
Nominative Subject of sentence in NOM-ACC languages
(NOM)
Absolutive Subject of intransitive verb/object of transitive verb in ERG-ABS languages
(ABS)
Accusative Object of sentence in NOM-ACC languages
(ACC)
Subject aubim- aubim-s
aubimouz-
aubim(öut/öur)-
Topic aubimeun-(s)
Ergative Subject of sentence in ERG-ABS languages; Done by... (in passive-voice statements)
(ERG)
aubimieb- aubimieb-s
aubimouzieb-
Appositive Subject of sentence describing a clause that follows it
(APP)
aubimerij-(s)
Dative Indirect object (To...)
(DAT)
aubimad-(s)
Locative In... (a place)/At...
(LOC)
aubimad- aubimouzad-
Partitive Part of.../Some...
(PART)
aubimúnet-(s)
Vocative O...!/You...!
(VOC)
Familiar aubimt-(s)
Formal aubimust-(s)
Relational
Genitive Of.../...'s; indicates inalienable ownership
(GEN)
aubimoz- aubimoz-s
aubimöutoz-
Possessive Of.../...'s; indicates alienable ownership
(POSS)
aubimorz- aubimorz-s
aubimöutorz-
Proprietive With.../Having...; Owning...
(PROP)
aubimten-
aubimzol-
aubimouśten-
aubimouzzol-
Ornative Provided/furnished/equipped with...
(ORN)
aubimabuam- aubimouzabuam-
Associative
Instrumental/Vialis With (the help of).../Through.../Via.../By (means of)...
(INSTR/VIA)
aubimemek- aubimouzemek-
Utilitative Using...
(UTL)
aubimútil- aubimouzútil-
Utilitive For (the purpose of)...
(UTIL)
aubimaurd- aubimouzaurd-
Benefactive For (the sake of).../Dedicated to...
(BEN)
aubimómist- aubimouzómist-
Comitative With... (in accompaniment)
(COM)
aubimaseb- aubimöutaseb-
Conjunctive With... (as part of a group)
(CNJ)
aubimauvek- aubimouzauvek-
Causal Because of.../Thanks to...
(CSL)
aubimẽrgim- aubimouzẽrgim-
Spatial
Originative From...
(OGN)
aubimesil- aubimöutésil-
Terminative Until... (time)/Ending up at... (spatial)
(TERM)
aubimósot-
aubimäffim-
aubimöutósot-
aubimouzäffim-
Allative Towards...
(ALL)
aubimaup- aubimouzaup-
Lative Going towards.../Approaching...
(LAT)
aubimäuvv- aubimouzäuvv-
Apudessive Near.../Next to.../Close to.../By...
(APUD)
aubimproxim- aubimouśproxim-
Adessive On (the surface of)...
(ADE)
aubimíak- aubimouzíak-
Altessive Above...
(ALT)
aubimault- aubimouzault-
Superessive Atop.../On top of...
(SUPE)
aubimauload- aubimouzauload-
Perlative Through...
(PERL)
aubimtranz- aubimouśtranz-
Inessive In... (an object)
(INE)
aubimint- aubimouzint-
Illative Into...
(ILL)
aubimintaup- aubimouzintaup-
Exessive Outside...
(EXE)
aubimtug- aubimouśtúg-
Ablative Heading outside...
(ABL)
aubimtúgaup- aubimouśtúgaup-
Elative Going away from.../Leaving...
(ELA)
aubimtüvv- aubimouśtüvv-
Delative Off (the surface of)...
(DEL)
aubimweg- aubimouzweg-
Subessive Below...
(SUBE)
aubimúlem- aubimouzúlem-
Chronological
Immediate ...first of all
(IMD)
aubimoantem- aubimouzoantem-
Precursive Before.../Prior to...
(PCV)
aubimprev- aubimouśprev-
Postcursive After...
(POS)
aubimáprev- aubimouzáprev-
Qualitative
Abessive Without...
(ABE)
aubimond- aubimouzond-
Privative Removing.../Taking away...
(PRIV)
aubimeriv- aubimouzeriv-
Exceptive Except (for).../But...
(EXC)
aubimmoin- aubimouśmoin-
Inclusive And.../Plus.../As well.../Including...
(INCL)
aubimnend-
aubimausin-
aubimouśnend-
aubimöutausin-
Distributive Per (each).../By the...
(DIST)
aubimaiv- aubimouzaiv-
Exclusive Exclusive to.../...-only
(EXCL)
aubimseul- aubimouśseul-
Quantitative
Propositive For.../In support of.../Pro-...
(PRO)
aubimaubog- aubimouzaubog-
Oppositional Against.../Anti-...
(OPP/ANTI)
aubimopon- aubimouzopon-
Aversive/Evitative Avoiding.../For fear of.../Lest...
(AVE/EVIT)
aubimévit- aubimouzévit-
Contrastive Instead of...
(CRS)
aubimpótal- aubimouśpótal-
Transpositive On behalf of.../Serving...
(TSP)
aubimuslen- aubimöutúslen-
Concessive Despite.../In spite of...
(CNC)
aubimmólen- aubimouśmólen-
Considerative According to...
(CSD)
aubimomil- aubimouzomil-
Essive As a(n)...
(ESS)
aubimnand- aubimouśnand-
Translative Turning into.../Changing into...
(TRSL)
aubimiz- aubimöutiz-
Compositive Made of.../Made from...
(CPS)
aubimesit- aubimöutésit-
Semblative/Formal Like.../Resembling...
(SEMBL/FORM)
aubimoid- aubimouzoid-
Similative Acting like...
(SIMIL)
aubimausik- aubimöutausik-
Identical Equal to...
(IDT)
aubimaibem- aubimouzaibem-
Comparative/Equative ...than.../...as...
(CMPR/EQU)
aubimkuam- aubimouśkuam-
Referential About.../Concerning...
(REF)
aubimprin- aubimouśprin-
Note: Not all case endings may apply to this root. As such, some or most forms shown above may be hypothetical.
Verb
Nominal forms
Infinitive
Active To do
Passive To be done
aubimar
Negative Active Negative Passive
nalaubimar
Perfect To have done
Passive Perfect To have been done
aubimavar
Progressive Doing
Passive Progressive Being done
aubimantar
Progressive Perfect To have been doing
Perfect Progressive Having done
aubimantavar aubimavantu
Continuative To be still doing
Passive Continuative To be still done
aubimasantar
Prospective About to do
Passive Prospective About to be done
aubimaijar
Potential Can do
Passive Potential Can be done
aubimábilar
Frequentative Often doing
Dubitative Probably/maybe/might be doing
Proximal Almost doing
aubimámelar aubimeselar aubimúpotar
Inchoative To start doing
Completive To do completely
Cessative To cease doing
aubimaubilar aubimaisómar aubimaubelar
Volitive Wishing to do
Desiderative Wanting to do
Necessitative Needing to do
soulaubimar voulaubimar boulaubimar
Imperative Do it!
Cohortative Let's do it!
Prohibitive Don't do it!
aubimait! feraubimait! nalaubimait!
Gerundive Things to be done
Supine For the purpose of doing
aubimaurdar
Resultative Resulting from things done
Verbal Noun Doing
aubimaine aubimé
Participles
Present Past
aubimant aubimaid
Conjugation
Polarity Tense Mood
Present ...does
Recent Past ...recently did
Simple Past ...did
Discontinuous Past ...once did
Future ...will do
Future in the Past would do
Conditional/
Subjunctive ...could/would/should do; ...ought to do; ...that something do it
Simple
Affirmative aubimat nuperaubimat peraubimat pleraubimat feraubimat péferaubimat aubimaik
Negative nalaubimat naŕnuperaubimat naŕperaubimat naŕpleraubimat naŕferaubimat naŕpéferaubimat nalaubimaik
Progressive
Affirmative aubimant nuperaubimant peraubimant pleraubimant feraubimant péferaubimant aubimantaik
Negative nalaubimant naŕnuperaubimant naŕperaubimant naŕpleraubimant naŕferaubimant naŕpéferaubimant nalaubimantaik
Continuative
Affirmative aubimasant nuperaubimasant peraubimasant pleraubimasant feraubimasant péferaubimasant aubimasantaik
Negative nalaubimasant naŕnuperaubimasant naŕperaubimasant naŕpleraubimasant naŕferaubimasant naŕpéferaubimasant nalaubimasantaik
Prospective
Affirmative aubimaijat nuperaubimaijat peraubimaijat pleraubimaijat feraubimaijat péferaubimaijat aubimaijaik
Negative nalaubimaijat naŕnuperaubimaijat naŕperaubimaijat naŕpleraubimaijat naŕferaubimaijat naŕpéferaubimaijat nalaubimaijaik
Perfect
Affirmative aubimavat nuperaubimavat peraubimavat pleraubimavat feraubimavat péferaubimavat aubimavaik
Negative nalaubimavat naŕnuperaubimavat naŕperaubimavat naŕpleraubimavat naŕferaubimavat naŕpéferaubimavat nalaubimavaik
Progressive Perfect
Affirmative aubimantavat nuperaubimantavat peraubimantavat pleraubimantavat feraubimantavat péferaubimantavat aubimantavaik
Negative nalaubimantavat naŕnuperaubimantavat naŕperaubimantavat naŕpleraubimantavat naŕferaubimantavat naŕpéferaubimantavat nalaubimantavaik
Morpheme family
Hyponym of
plochProject:Roots/ploch (area, measure, size)
Usage notes

English small/little also means "young (in age)" (ed).

Suffixoid denoting small-sized entities described by adjectives; counterpart suffix -et stands for "briefly/a little/a bit ADJ" instead. An example is belète (a slightly beautiful thing) vs. belaubime (something small and beautiful).

See also eb (for newborn creatures) and peuv (few/a little).

Antonyms: aubaum (big/large in size), -ard (diminutive suffix). Synonym: mîkrol (micro-).

Iteri is a Left May language spoken in the Rocky Peak Mountains of Sandaun Province, Papua New Guinea.

Added on: 2016-11-27, 14:07View semantic data
A

aubim