Relformaide Dictionary:Roots/amfiebý

From Hacked by Del.icio.us!
Jump to: navigation, search
amfiebý- (Core Base rootCategory:Roots) (Free morpheme)
(Post-vowel: ńamfiebý-)
Meaning: amphibian (n); amphibious (a)
(Gloss: amphibian)
Etymology: From English amphibian.

Morpheme length: 7 (A B E F I M Y)abefimy abefimy Category:Isogram morphemesMorpheme count: 1
Letter pattern: VCCVVCC • IPA: /æm.fiː.bi/æm, fiː, biSyllables: 3 (am, fie, by)VC, CVV, CC

Default word class: Adjective

Mutated forms (1a)
amfiebý
Lexeme
Noun (Animate)
Category ♂ Masculine ♀ Feminine ⚲ Neuter
Pan-gender
Regular
Singular amfiebýo amfiebýa amfiebýé
Plural amfiebýos amfiebýas amfiebýés
Articulated
Definite Singular amfiebýlo amfiebýla amfiebýile
Plural amfiebýlos amfiebýlas amfiebýiles
Indefinite Singular amfiebýuno amfiebýuna amfiebýile
Plural amfiebýunos amfiebýunas amfiebýiles
Complex
Forms tuomamfiebý- tuamamfiebý- amfiebý-
Offspring
Older Singular amfiebýódro amfiebýódra amfiebýódré
Plural amfiebýódros amfiebýódras amfiebýódrés
Younger Singular amfiebýódredo amfiebýódreda amfiebýódrède
Plural amfiebýódredos amfiebýódredas amfiebýódrèdes
Age
Newborn Singular amfiebýebo amfiebýeba amfiebýèbe
Plural amfiebýebos amfiebýebas amfiebýèbes
Juvenile Singular amfiebýedo amfiebýeda amfiebýède
Plural amfiebýedos amfiebýedas amfiebýèdes
Adolescent Singular amfiebýeshoano amfiebýeshoana amfiebýeshoane
Plural amfiebýeshoanos amfiebýeshoanas amfiebýeshoanes
Adult Singular amfiebýeushelo amfiebýeushela amfiebýeushèle
Plural amfiebýeushelos amfiebýeushelas amfiebýeushèles
Geriatric Singular amfiebýeldo amfiebýelda amfiebýelde
Plural amfiebýeldos amfiebýeldas amfiebýeldes
Size
Diminutive Singular amfiebýeto
amfiebýaubimo
amfiebýeta
amfiebýaubima
amfiebýète
amfiebýaubime
Plural amfiebýetos
amfiebýaubimos
amfiebýetas
amfiebýaubimas
amfiebýètes
amfiebýaubimes
Medial Singular amfiebýeado
amfiebýaubamo
amfiebýeada
amfiebýaubama
amfiebýeade
amfiebýaubame
Plural amfiebýeados
amfiebýaubamos
amfiebýeadas
amfiebýaubamas
amfiebýeades
amfiebýaubames
Augmentative Singular amfiebýardo
amfiebýaubaumo
amfiebýarda
amfiebýaubauma
amfiebýarde
amfiebýaubaume
Plural amfiebýardos
amfiebýaubaumos
amfiebýardas
amfiebýaubaumas
amfiebýardes
amfiebýaubaumes
Adjective
Forms Nominal Comparative Superlative
Positive Singular amfiebýi amfiebýausmi amfiebýausomi
Plural amfiebýis amfiebýausmis amfiebýausomis
Negative Singular amfiebýi amfiebýeusmi amfiebýeusomi
Plural amfiebýis amfiebýeusmis amfiebýeusomis
Adverb
Forms Nominal Comparative Superlative
Positive amfiebýu amfiebýausmu amfiebýausomu
Negative amfiebýeusmu amfiebýeusomu
Declension stems
Case
(Tuisèle)
Singular Plural
Grammatical
Nominative Subject of sentence in NOM-ACC languages
(NOM)
Absolutive Subject of intransitive verb/object of transitive verb in ERG-ABS languages
(ABS)
Accusative Object of sentence in NOM-ACC languages
(ACC)
Subject amfiebý- amfiebý-s
amfiebýouz-
amfiebý(öut/öur)-
Topic amfiebýeun-(s)
Ergative Subject of sentence in ERG-ABS languages; Done by... (in passive-voice statements)
(ERG)
amfiebýieb- amfiebýieb-s
amfiebýouzieb-
Appositive Subject of sentence describing a clause that follows it
(APP)
amfiebýerij-(s)
Dative Indirect object (To...)
(DAT)
amfiebýad-(s)
Locative In... (a place)/At...
(LOC)
amfiebýad- amfiebýouzad-
Partitive Part of.../Some...
(PART)
amfiebýúnet-(s)
Vocative O...!/You...!
(VOC)
Familiar amfiebýt-(s)
Formal amfiebýust-(s)
Relational
Genitive Of.../...'s; indicates inalienable ownership
(GEN)
amfiebýoz- amfiebýoz-s
amfiebýöutoz-
Possessive Of.../...'s; indicates alienable ownership
(POSS)
amfiebýorz- amfiebýorz-s
amfiebýöutorz-
Proprietive With.../Having...; Owning...
(PROP)
amfiebýten-
amfiebýzol-
amfiebýouśten-
amfiebýouzzol-
Ornative Provided/furnished/equipped with...
(ORN)
amfiebýabuam- amfiebýouzabuam-
Associative
Instrumental/Vialis With (the help of).../Through.../Via.../By (means of)...
(INSTR/VIA)
amfiebýemek- amfiebýouzemek-
Utilitative Using...
(UTL)
amfiebýútil- amfiebýouzútil-
Utilitive For (the purpose of)...
(UTIL)
amfiebýaurd- amfiebýouzaurd-
Benefactive For (the sake of).../Dedicated to...
(BEN)
amfiebýómist- amfiebýouzómist-
Comitative With... (in accompaniment)
(COM)
amfiebýaseb- amfiebýöutaseb-
Conjunctive With... (as part of a group)
(CNJ)
amfiebýauvek- amfiebýouzauvek-
Causal Because of.../Thanks to...
(CSL)
amfiebýẽrgim- amfiebýouzẽrgim-
Spatial
Originative From...
(OGN)
amfiebýesil- amfiebýöutésil-
Terminative Until... (time)/Ending up at... (spatial)
(TERM)
amfiebýósot-
amfiebýäffim-
amfiebýöutósot-
amfiebýouzäffim-
Allative Towards...
(ALL)
amfiebýaup- amfiebýouzaup-
Lative Going towards.../Approaching...
(LAT)
amfiebýäuvv- amfiebýouzäuvv-
Apudessive Near.../Next to.../Close to.../By...
(APUD)
amfiebýproxim- amfiebýouśproxim-
Adessive On (the surface of)...
(ADE)
amfiebýíak- amfiebýouzíak-
Altessive Above...
(ALT)
amfiebýault- amfiebýouzault-
Superessive Atop.../On top of...
(SUPE)
amfiebýauload- amfiebýouzauload-
Perlative Through...
(PERL)
amfiebýtranz- amfiebýouśtranz-
Inessive In... (an object)
(INE)
amfiebýint- amfiebýouzint-
Illative Into...
(ILL)
amfiebýintaup- amfiebýouzintaup-
Exessive Outside...
(EXE)
amfiebýtug- amfiebýouśtúg-
Ablative Heading outside...
(ABL)
amfiebýtúgaup- amfiebýouśtúgaup-
Elative Going away from.../Leaving...
(ELA)
amfiebýtüvv- amfiebýouśtüvv-
Delative Off (the surface of)...
(DEL)
amfiebýweg- amfiebýouzweg-
Subessive Below...
(SUBE)
amfiebýúlem- amfiebýouzúlem-
Chronological
Immediate ...first of all
(IMD)
amfiebýoantem- amfiebýouzoantem-
Precursive Before.../Prior to...
(PCV)
amfiebýprev- amfiebýouśprev-
Postcursive After...
(POS)
amfiebýáprev- amfiebýouzáprev-
Qualitative
Abessive Without...
(ABE)
amfiebýond- amfiebýouzond-
Privative Removing.../Taking away...
(PRIV)
amfiebýeriv- amfiebýouzeriv-
Exceptive Except (for).../But...
(EXC)
amfiebýmoin- amfiebýouśmoin-
Inclusive And.../Plus.../As well.../Including...
(INCL)
amfiebýnend-
amfiebýausin-
amfiebýouśnend-
amfiebýöutausin-
Distributive Per (each).../By the...
(DIST)
amfiebýaiv- amfiebýouzaiv-
Exclusive Exclusive to.../...-only
(EXCL)
amfiebýseul- amfiebýouśseul-
Quantitative
Propositive For.../In support of.../Pro-...
(PRO)
amfiebýaubog- amfiebýouzaubog-
Oppositional Against.../Anti-...
(OPP/ANTI)
amfiebýopon- amfiebýouzopon-
Aversive/Evitative Avoiding.../For fear of.../Lest...
(AVE/EVIT)
amfiebýévit- amfiebýouzévit-
Contrastive Instead of...
(CRS)
amfiebýpótal- amfiebýouśpótal-
Transpositive On behalf of.../Serving...
(TSP)
amfiebýuslen- amfiebýöutúslen-
Concessive Despite.../In spite of...
(CNC)
amfiebýmólen- amfiebýouśmólen-
Considerative According to...
(CSD)
amfiebýomil- amfiebýouzomil-
Essive As a(n)...
(ESS)
amfiebýnand- amfiebýouśnand-
Translative Turning into.../Changing into...
(TRSL)
amfiebýiz- amfiebýöutiz-
Compositive Made of.../Made from...
(CPS)
amfiebýesit- amfiebýöutésit-
Semblative/Formal Like.../Resembling...
(SEMBL/FORM)
amfiebýoid- amfiebýouzoid-
Similative Acting like...
(SIMIL)
amfiebýausik- amfiebýöutausik-
Identical Equal to...
(IDT)
amfiebýaibem- amfiebýouzaibem-
Comparative/Equative ...than.../...as...
(CMPR/EQU)
amfiebýkuam- amfiebýouśkuam-
Referential About.../Concerning...
(REF)
amfiebýprin- amfiebýouśprin-
Note: Not all case endings may apply to this root. As such, some or most forms shown above may be hypothetical.
Verb
Nominal forms
Infinitive
Active To do
Passive To be done
amfiebýar
Negative Active Negative Passive
nalamfiebýar
Perfect To have done
Passive Perfect To have been done
amfiebýavar
Progressive Doing
Passive Progressive Being done
amfiebýantar
Progressive Perfect To have been doing
Perfect Progressive Having done
amfiebýantavar amfiebýavantu
Continuative To be still doing
Passive Continuative To be still done
amfiebýasantar
Prospective About to do
Passive Prospective About to be done
amfiebýaijar
Potential Can do
Passive Potential Can be done
amfiebýábilar
Frequentative Often doing
Dubitative Probably/maybe/might be doing
Proximal Almost doing
amfiebýámelar amfiebýeselar amfiebýúpotar
Inchoative To start doing
Completive To do completely
Cessative To cease doing
amfiebýaubilar amfiebýaisómar amfiebýaubelar
Volitive Wishing to do
Desiderative Wanting to do
Necessitative Needing to do
soulamfiebýar voulamfiebýar boulamfiebýar
Imperative Do it!
Cohortative Let's do it!
Prohibitive Don't do it!
amfiebýait! feramfiebýait! nalamfiebýait!
Gerundive Things to be done
Supine For the purpose of doing
amfiebýaurdar
Resultative Resulting from things done
Verbal Noun Doing
amfiebýaine amfiebýé
Participles
Present Past
amfiebýant amfiebýaid
Conjugation
Polarity Tense Mood
Present ...does
Recent Past ...recently did
Simple Past ...did
Discontinuous Past ...once did
Future ...will do
Future in the Past would do
Conditional/
Subjunctive ...could/would/should do; ...ought to do; ...that something do it
Simple
Affirmative amfiebýat nuperamfiebýat peramfiebýat pleramfiebýat feramfiebýat péferamfiebýat amfiebýaik
Negative nalamfiebýat naŕnuperamfiebýat naŕperamfiebýat naŕpleramfiebýat naŕferamfiebýat naŕpéferamfiebýat nalamfiebýaik
Progressive
Affirmative amfiebýant nuperamfiebýant peramfiebýant pleramfiebýant feramfiebýant péferamfiebýant amfiebýantaik
Negative nalamfiebýant naŕnuperamfiebýant naŕperamfiebýant naŕpleramfiebýant naŕferamfiebýant naŕpéferamfiebýant nalamfiebýantaik
Continuative
Affirmative amfiebýasant nuperamfiebýasant peramfiebýasant pleramfiebýasant feramfiebýasant péferamfiebýasant amfiebýasantaik
Negative nalamfiebýasant naŕnuperamfiebýasant naŕperamfiebýasant naŕpleramfiebýasant naŕferamfiebýasant naŕpéferamfiebýasant nalamfiebýasantaik
Prospective
Affirmative amfiebýaijat nuperamfiebýaijat peramfiebýaijat pleramfiebýaijat feramfiebýaijat péferamfiebýaijat amfiebýaijaik
Negative nalamfiebýaijat naŕnuperamfiebýaijat naŕperamfiebýaijat naŕpleramfiebýaijat naŕferamfiebýaijat naŕpéferamfiebýaijat nalamfiebýaijaik
Perfect
Affirmative amfiebýavat nuperamfiebýavat peramfiebýavat pleramfiebýavat feramfiebýavat péferamfiebýavat amfiebýavaik
Negative nalamfiebýavat naŕnuperamfiebýavat naŕperamfiebýavat naŕpleramfiebýavat naŕferamfiebýavat naŕpéferamfiebýavat nalamfiebýavaik
Progressive Perfect
Affirmative amfiebýantavat nuperamfiebýantavat peramfiebýantavat pleramfiebýantavat feramfiebýantavat péferamfiebýantavat amfiebýantavaik
Negative nalamfiebýantavat naŕnuperamfiebýantavat naŕperamfiebýantavat naŕpleramfiebýantavat naŕferamfiebýantavat naŕpéferamfiebýantavat nalamfiebýantavaik
Morpheme family
None
Hyponym of
animalProject:Roots/animal ()
Usage notes

Species in this group include the frogs (frosk), toads (frosp), newts (jasher), and salamanders (húrodel).

This root is adjective-based, and refers to both the animals (in all genders) and vehicles (in the inanimate neuter).

Added on: 2017-10-30, 23:40View semantic data
A

amfieby