Relformaide Dictionary:Roots/ábil

From Hacked by Del.icio.us!
Jump to: navigation, search
ábil- (Inflectional Suffixoid)AB (Core Base rootCategory:Roots) (Free morpheme)
(Post-vowel: ńábil-)
Meaning: able, able to; potential (a); can
(Gloss: able, can / POTE)
Etymology: From English able.

Morpheme length: 4 (A B I L)abil abil Category:Isogram morphemes Category:Abecedarian morphemesMorpheme count: 1
Letter pattern: VCVC • IPA: /aː.bɪl/aː, bɪlSyllables: 2 (a, bil)V, CVC

Default word class: Adjective

Mutated forms (1d)

Before root with l as second or later letter: ábiŕ • Before inz: ábíl • Before all other morphemes: ábil

Lexeme
Noun (Animate)
Category ♂ Masculine ♀ Feminine ⚲ Neuter
Pan-gender
Regular
Singular ábilo ábila ábile
Plural ábilos ábilas ábiles
Articulated
Definite Singular ábillo ábilla ábillé
Plural ábillos ábillas ábillés
Indefinite Singular ábiluno ábiluna ábillé
Plural ábilunos ábilunas ábillés
Complex
Forms tuomábil- tuamábil- ábil-
Offspring
Older Singular ábilódro ábilódra ábilódré
Plural ábilódros ábilódras ábilódrés
Younger Singular ábilódredo ábilódreda ábilódrède
Plural ábilódredos ábilódredas ábilódrèdes
Age
Newborn Singular ábilebo ábileba ábilèbe
Plural ábilebos ábilebas ábilèbes
Juvenile Singular ábiledo ábileda ábilède
Plural ábiledos ábiledas ábilèdes
Adolescent Singular ábileshoano ábileshoana ábileshoane
Plural ábileshoanos ábileshoanas ábileshoanes
Adult Singular ábiŕeushelo ábiŕeushela ábiŕeushèle
Plural ábiŕeushelos ábiŕeushelas ábiŕeushèles
Geriatric Singular ábiŕeldo ábiŕelda ábiŕelde
Plural ábiŕeldos ábiŕeldas ábiŕeldes
Size
Diminutive Singular ábileto
ábilaubimo
ábileta
ábilaubima
ábilète
ábilaubime
Plural ábiletos
ábilaubimos
ábiletas
ábilaubimas
ábilètes
ábilaubimes
Medial Singular ábileado
ábilaubamo
ábileada
ábilaubama
ábileade
ábilaubame
Plural ábileados
ábilaubamos
ábileadas
ábilaubamas
ábileades
ábilaubames
Augmentative Singular ábilardo
ábilaubaumo
ábilarda
ábilaubauma
ábilarde
ábilaubaume
Plural ábilardos
ábilaubaumos
ábilardas
ábilaubaumas
ábilardes
ábilaubaumes
Adjective
Forms Nominal Comparative Superlative
Positive Singular ábili ábilausmi ábilausomi
Plural ábilis ábilausmis ábilausomis
Negative Singular ábili ábileusmi ábileusomi
Plural ábilis ábileusmis ábileusomis
Adverb
Forms Nominal Comparative Superlative
Positive ábilu ábilausmu ábilausomu
Negative ábileusmu ábileusomu
Declension stems
Case
(Tuisèle)
Singular Plural
Grammatical
Nominative Subject of sentence in NOM-ACC languages
(NOM)
Absolutive Subject of intransitive verb/object of transitive verb in ERG-ABS languages
(ABS)
Accusative Object of sentence in NOM-ACC languages
(ACC)
Subject ábil- ábil-s
ábilouz-
ábil(öut/öur)-
Topic ábileun-(s)
Ergative Subject of sentence in ERG-ABS languages; Done by... (in passive-voice statements)
(ERG)
ábilieb- ábilieb-s
ábilouzieb-
Appositive Subject of sentence describing a clause that follows it
(APP)
ábilerij-(s)
Dative Indirect object (To...)
(DAT)
ábilad-(s)
Locative In... (a place)/At...
(LOC)
ábilad- ábilouzad-
Partitive Part of.../Some...
(PART)
ábilúnet-(s)
Vocative O...!/You...!
(VOC)
Familiar ábilt-(s)
Formal ábilust-(s)
Relational
Genitive Of.../...'s; indicates inalienable ownership
(GEN)
ábiloz- ábiloz-s
ábilöutoz-
Possessive Of.../...'s; indicates alienable ownership
(POSS)
ábilorz- ábilorz-s
ábilöutorz-
Proprietive With.../Having...; Owning...
(PROP)
ábilten-
ábiŕzol-
ábilouśten-
ábilouzzol-
Ornative Provided/furnished/equipped with...
(ORN)
ábilabuam- ábilouzabuam-
Associative
Instrumental/Vialis With (the help of).../Through.../Via.../By (means of)...
(INSTR/VIA)
ábilemek- ábilouzemek-
Utilitative Using...
(UTL)
ábiŕútil- ábilouzútil-
Utilitive For (the purpose of)...
(UTIL)
ábilaurd- ábilouzaurd-
Benefactive For (the sake of).../Dedicated to...
(BEN)
ábilómist- ábilouzómist-
Comitative With... (in accompaniment)
(COM)
ábilaseb- ábilöutaseb-
Conjunctive With... (as part of a group)
(CNJ)
ábilauvek- ábilouzauvek-
Causal Because of.../Thanks to...
(CSL)
ábilẽrgim- ábilouzẽrgim-
Spatial
Originative From...
(OGN)
ábiŕesil- ábilöutésil-
Terminative Until... (time)/Ending up at... (spatial)
(TERM)
ábilósot-
ábiläffim-
ábilöutósot-
ábilouzäffim-
Allative Towards...
(ALL)
ábilaup- ábilouzaup-
Lative Going towards.../Approaching...
(LAT)
ábiläuvv- ábilouzäuvv-
Apudessive Near.../Next to.../Close to.../By...
(APUD)
ábilproxim- ábilouśproxim-
Adessive On (the surface of)...
(ADE)
ábilíak- ábilouzíak-
Altessive Above...
(ALT)
ábiŕault- ábilouzault-
Superessive Atop.../On top of...
(SUPE)
ábiŕauload- ábilouzauload-
Perlative Through...
(PERL)
ábiltranz- ábilouśtranz-
Inessive In... (an object)
(INE)
ábilint- ábilouzint-
Illative Into...
(ILL)
ábilintaup- ábilouzintaup-
Exessive Outside...
(EXE)
ábiltug- ábilouśtúg-
Ablative Heading outside...
(ABL)
ábiltúgaup- ábilouśtúgaup-
Elative Going away from.../Leaving...
(ELA)
ábiltüvv- ábilouśtüvv-
Delative Off (the surface of)...
(DEL)
ábilweg- ábilouzweg-
Subessive Below...
(SUBE)
ábiŕúlem- ábilouzúlem-
Chronological
Immediate ...first of all
(IMD)
ábiloantem- ábilouzoantem-
Precursive Before.../Prior to...
(PCV)
ábilprev- ábilouśprev-
Postcursive After...
(POS)
ábiláprev- ábilouzáprev-
Qualitative
Abessive Without...
(ABE)
ábilond- ábilouzond-
Privative Removing.../Taking away...
(PRIV)
ábileriv- ábilouzeriv-
Exceptive Except (for).../But...
(EXC)
ábilmoin- ábilouśmoin-
Inclusive And.../Plus.../As well.../Including...
(INCL)
ábilnend-
ábilausin-
ábilouśnend-
ábilöutausin-
Distributive Per (each).../By the...
(DIST)
ábilaiv- ábilouzaiv-
Exclusive Exclusive to.../...-only
(EXCL)
ábiŕseul- ábilouśseul-
Quantitative
Propositive For.../In support of.../Pro-...
(PRO)
ábilaubog- ábilouzaubog-
Oppositional Against.../Anti-...
(OPP/ANTI)
ábilopon- ábilouzopon-
Aversive/Evitative Avoiding.../For fear of.../Lest...
(AVE/EVIT)
ábilévit- ábilouzévit-
Contrastive Instead of...
(CRS)
ábiŕpótal- ábilouśpótal-
Transpositive On behalf of.../Serving...
(TSP)
ábiŕuslen- ábilöutúslen-
Concessive Despite.../In spite of...
(CNC)
ábiŕmólen- ábilouśmólen-
Considerative According to...
(CSD)
ábiŕomil- ábilouzomil-
Essive As a(n)...
(ESS)
ábilnand- ábilouśnand-
Translative Turning into.../Changing into...
(TRSL)
ábiliz- ábilöutiz-
Compositive Made of.../Made from...
(CPS)
ábilesit- ábilöutésit-
Semblative/Formal Like.../Resembling...
(SEMBL/FORM)
ábiloid- ábilouzoid-
Similative Acting like...
(SIMIL)
ábilausik- ábilöutausik-
Identical Equal to...
(IDT)
ábilaibem- ábilouzaibem-
Comparative/Equative ...than.../...as...
(CMPR/EQU)
ábilkuam- ábilouśkuam-
Referential About.../Concerning...
(REF)
ábilprin- ábilouśprin-
Note: Not all case endings may apply to this root. As such, some or most forms shown above may be hypothetical.
Verb
Nominal forms
Infinitive
Active To do
Passive To be done
ábilar
Negative Active Negative Passive
naŕábilar
Perfect To have done
Passive Perfect To have been done
ábilavar
Progressive Doing
Passive Progressive Being done
ábilantar
Progressive Perfect To have been doing
Perfect Progressive Having done
ábilantavar ábilavantu
Continuative To be still doing
Passive Continuative To be still done
ábilasantar
Prospective About to do
Passive Prospective About to be done
ábilaijar
Potential Can do
Passive Potential Can be done
ábiŕábilar
Frequentative Often doing
Dubitative Probably/maybe/might be doing
Proximal Almost doing
ábiŕámelar ábiŕeselar ábilúpotar
Inchoative To start doing
Completive To do completely
Cessative To cease doing
ábiŕaubilar ábilaisómar ábiŕaubelar
Volitive Wishing to do
Desiderative Wanting to do
Necessitative Needing to do
souŕábilar vouŕábilar bouŕábilar
Imperative Do it!
Cohortative Let's do it!
Prohibitive Don't do it!
ábilait! ferábilait! naŕábilait!
Gerundive Things to be done
Supine For the purpose of doing
ábilaurdar
Resultative Resulting from things done
Verbal Noun Doing
ábilaine ábilé
Participles
Present Past
ábilant ábilaid
Conjugation
Polarity Tense Mood
Present ...does
Recent Past ...recently did
Simple Past ...did
Discontinuous Past ...once did
Future ...will do
Future in the Past would do
Conditional/
Subjunctive ...could/would/should do; ...ought to do; ...that something do it
Simple
Affirmative ábilat nuperábilat perábilat plerábilat ferábilat péferábilat ábilaik
Negative naŕábilat naŕnuperábilat naŕperábilat naŕplerábilat naŕferábilat naŕpéferábilat naŕábilaik
Progressive
Affirmative ábilant nuperábilant perábilant plerábilant ferábilant péferábilant ábilantaik
Negative naŕábilant naŕnuperábilant naŕperábilant naŕplerábilant naŕferábilant naŕpéferábilant naŕábilantaik
Continuative
Affirmative ábilasant nuperábilasant perábilasant plerábilasant ferábilasant péferábilasant ábilasantaik
Negative naŕábilasant naŕnuperábilasant naŕperábilasant naŕplerábilasant naŕferábilasant naŕpéferábilasant naŕábilasantaik
Prospective
Affirmative ábilaijat nuperábilaijat perábilaijat plerábilaijat ferábilaijat péferábilaijat ábilaijaik
Negative naŕábilaijat naŕnuperábilaijat naŕperábilaijat naŕplerábilaijat naŕferábilaijat naŕpéferábilaijat naŕábilaijaik
Perfect
Affirmative ábilavat nuperábilavat perábilavat plerábilavat ferábilavat péferábilavat ábilavaik
Negative naŕábilavat naŕnuperábilavat naŕperábilavat naŕplerábilavat naŕferábilavat naŕpéferábilavat naŕábilavaik
Progressive Perfect
Affirmative ábilantavat nuperábilantavat perábilantavat plerábilantavat ferábilantavat péferábilantavat ábilantavaik
Negative naŕábilantavat naŕnuperábilantavat naŕperábilantavat naŕplerábilantavat naŕferábilantavat naŕpéferábilantavat naŕábilantavaik
Morpheme family
Usage notes
Relformaide's Tense–aspect–mood (TAM) system
Tense
(Tíempe)
nupé- (recent past) • pé- (simple past) • plé- (discontinuous past) • fé- (future) • péfé- (future in the past)
Aspect
(Aspekte)
Prefixoids vasit (intentional) • tasiv (accidental)
Suffixoids av (perfect) • aubil (inchoative/inceptive) • ábuim (expectative) • oajem (momentane) • ámel (frequentative) • aisom (completive) • aubel (cessative)
Suffixes -ant (continuous/progressive) • -asant (continuative) • -aij (prospective)
Mood
(Sindèle)
Prefixoids voul/soul (desiderative) • boul (necessitative)
Suffixoids ábil (potential)/aibil (potential passive) • esel (dubitative)
Suffixes -ar (infinitive) • -at (indicative) • -aik (conditional/subjunctive) • -ait (imperative)
Added on: 2016-12-28, 08:11View semantic data
A

abil